Zvýšení daňově nejvýhodnější stravenky

Inflace zvedla hodnotu nejvýhodnější stravenky na 180 Kč

Vzhledem k rekordní inflaci a s ní spojenému zdražování se Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo letos zcela nestandardně již podruhé zvýšit hodnotu stravného na pracovních cestách na 142 Kč na den. Vyhláška je platná od 20. 8. 2022.

Ta je určující pro výpočet daňově uznatelné výše příspěvku na stravování. Nejvýhodnější hodnota stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele tak vzrostla na 180 Kč. Oproti začátku roku se hodnota nejvýhodnější stravenky zvýšila o 30 Kč.

Výše odečitatelné položky se vypočítává jako 70 % z hodnoty stravného na pracovních cestách, kterou MPSV pro následující období ukotvilo na hodnotu 142 Kč denně. Zákon o dani z příjmů pak umožňuje firmám uhradit maximálně 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci, v některých případech je hradí i zaměstnavatel, ovšem už bez slevy na dani.

Novou hodnotu stravenky ve výši 180 Kč můžete už nyní objednávat v papírové i elektronické podobě. Stačí jen – v rámci zadávané objednávky – zvolit novou výši stravenky, nebo upravit její hodnotu v importním souboru.


Vaše Sodexo
 

25.08.2022, Jan Matousek