Daňově nejvýhodnější stravenka pro rok 2020 má hodnotu 131 Kč

Nejvýhodnější hodnota stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele vzrostla na 131 Kč.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí zvyšuje s platností od 1. ledna 2020 hodnotu stravného na pracovních cestách na 103 Kč na den. Ta je určující pro výpočet daňově uznatelné výše příspěvku na stravování. Nejvýhodnější hodnota stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele tak vzrostla na 131 Kč.

 

Výše odečitatelné položky se vypočítává jako 70 % z hodnoty stravného na pracovních cestách, kterou MPSV pro rok 2020 ukotvilo na hodnotu 103 Kč denně. Zákon o dani z příjmů pak umožňuje firmám uhradit maximálně 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci, v některých případech je hradí i zaměstnavatel, ovšem už bez slevy na dani.

 

Oproti předchozímu roku 2019 se hodnota nejvýhodnější stravenky zvýšila o 8 Kč. Podle dat společnosti Sodexo Benefity se průměrná cena oběda pohybuje okolo 127 Kč, daňově nejvýhodnější stravenka proto zhruba odpovídá reálným cenám obědů, respektive ji lehce převyšuje.

 

Ať už se rozhodnete pro nejvýhodnější stravenku ve výši 131 Kč, nebo se vám líbí zaokrouhlená hodnota 130 Kč, obě hodnoty lze už nyní objednávat v papírové i elektronické podobě. Stačí jen – v rámci zadávané objednávky – zvolit novou výši stravenky, nebo upravit její hodnotu v importním souboru.

06.01.2020, Jan Matousek